Skip to main content

Jedni z nas postrzegają czasy Covid-19 jako potencjał do kreatywności i zmian a inni najchętniej schowaliby się pod kołdrę i przeczekali do powrotu 'starych dobrych czasów’. Coraz częściej z Iwoną Bobrowską-Budny słyszymy oceny tych zachowań. Pierwsze raczej oklaskiwane, a drugie częściej ganione. Bo trzeba być: „elastycznym”, „kreatywnym”, „antykruchym”…  Komunikujemy powszechnie, iż zmienność otoczenia powinna wymuszać w nas szybkie reagowanie i działanie nawet przy niskim poziomie dostępnych informacji.

Nasze odczucia atrakcyjności „stanu dzieje się” lub dyskomfortu w tej sytuacji są wynikowymi naszej potrzeby, natężenia motywatora SPOKÓJ wg. koncepcji Reiss Motivation Profile®. To ten czynnik wpływa na nasze nastawienie gdy mamy poczucie niepewności lub gdy oczekuje się od nas podejmowania ryzyka – decyzji bez pełnych danych.

JAK TO DZIAŁA W PRAKTYCE?

 Wysoka potrzeba spokoju to:

 • unikanie stresu i niepewności, martwienie się o konsekwencje
 • planowanie kolejnego kroku
 • nie lubienie ryzyka – zabezpieczanie
 • ostrożność, uważność jest bardzo ważna
 • wrażliwość  i reagowanie na sygnały swojego ciała –  sprawdzenie „co się dzieje”
 • częste mówienie o wątpliwościach, zastrzeżeniach

I TE ZACHOWANIA zazwyczaj w przestrzeni społecznej są oceniane jako negatywnie a osoba może być postrzegana jako zbyt wrażliwa i nie akceptująca zmian. I jednocześnie osoba taka, będąc świadomą swoich potrzeb, może mieć przygotowany plan B lub nawet C radzenia sobie w trudnych sytuacjach, co daje szanse na dobre przygotowanie się i realizację projektu.

Niska potrzeba spokoju to:

 • akceptacja niepewności, odporność na stres
 • potrzeba ryzyka, szukanie przygody, lubienie zmian
 • nie potrzebowanie planu awaryjnego, a często w ogóle planu
 • potrzeba odmiany / zmian / wyzwań
 • zachowanie spokoju podczas ryzykownych sytuacji
 • potrzeba akcji! Odważenie się na coś… – działanie bez paniki

I TE ZACHOWANIA zazwyczaj w przestrzeni społecznej są oceniane jako pozytywne gdyż osoba dobrze odnajduje się w warunkach niepewności i częstych zmianach XXI wieku, choć jednocześnie chęć do poszukiwania przygody może powodować, iż sama osoba będzie tworzyć sytuacje ryzykowne, mimo iż nie jest to konieczne.

Mając  różny poziom w obszarze tego motywatora możemy  w różny sposób rozładowywać napięcia wywołane sytuacją w otoczeniu. Co może wywoływać duże spięcia pomiędzy nami – gdyż nie rozumiemy swojej dynamiki, a wzajemne oczekiwania i potrzeby „działajmy już, ale fajnie versus co to będzie, nie wiem czy wszystko mam” wydają się absurdalnymi.

JAK TO DZIAŁA W PRAKTYCE?

Przykład przejawu wysokiego spokoju szefa działu IT dużej firmy,  z początku pandemii:

„W ciągu 2 dni przeszliśmy na pracę online. Działaliśmy zgodnie z założeniami działań w sytuacjach krytycznych opracowanych w organizacji 2 lata temu – tylko dzięki temu to przeprowadziliśmy tak sprawnie.”

Przykład przejawu niskiego spokoju, szefa działu IT dużej firmy, z początku pandemii:

„W ciągu 2 dni przeszliśmy na pracę online. Działaliśmy spontanicznie uczyliśmy się na bieżąco. Super było poczuć adrenalinę w działaniu – udało się to tylko dzięki temu, że byłem elastyczny i reagowaliśmy na bieżąco.”

Koleżanka o wysokiej potrzebie spokoju na nasz wyjazd do Tajlandii szykowała się kilka miesięcy wcześniej obserwując wszystkie prognozy pogody (analizy wiatru, prądów morskich), a na miesiąc przed już codziennie czytała wiadomości na stronach Ministerstwa Środowiska Tajlandii w związku ze zmianami pogody. Z kolei Iwona jadąc z ową koleżanką na wyjazd nie zabrała nawet płaszcza przeciwdeszczowego. Dopiero gdy zaczęły się anomalie pogodowe i ulewy w porze tak zwanej suchej, zastanowiła się nad strategią zabezpieczenia. Obie spędziły urlop bardzo przyjemnie – będąc przygotowaną i działając tu i teraz.

Żaden wynik na skali Motywatora Spokój – nie jest  dobry lub zły. Jest inny. Ważne jest, aby wiedzieć „jak ja mam”? – tak aby korzystać z szans tej wewnętrznej potrzeby i siły do działania oraz aby niwelować ryzyka. Ryzykami może być zamartwianie się i tworzenie zbyt wielu planów (wynik wysoki), czy kreowania sytuacji dużej intensywności w krótkim czasie i zbytniego spontanu (wynik niski). 

Jeżeli chcesz poznać swoje motywatory to napisz do nas: kaja@kirov.pl lub iwona@kirov.pl.

Autorzy artykułu: Kaja Prystupa-Rządca i Iwona Bobrowska – Budny