Skip to main content

Dzisiaj prowadziłem pod Barceloną wykład w kampusie jednej z najlepszych uczelni biznesowych w Europie EADA. Zajęcia były prowadzone podczas Residential Week Kozminski Advanced Management Program. Wykład dotyczył holistycznego podejścia do przywództwa i budowania relacji. Między innymi dotknęliśmy tematu w jakim kierunku będą rozwijały się organizację w przyszłości. W XXI, gdy zmiany następują błyskawicznie, organizacje zarządzane w sposób hierarchiczny poprzez wymuszanie i narzucanie sposobu realizacji siłą tracą zarówno swoich zaangażowanych pracowników jak i partnerów biznesowych.

Partnerów biznesowych tracą na dwa sposoby. Po pierwsze, ich dostawcy szukają alternatyw i klientów z którym i da się budować wspólnie biznes. Nie chcą ciągle być „wyciskani jak cytryny” poprzez narzucone kontrakty. Część dostawców zaczyna się konsolidować aby sprostać coraz większym naciskom a rezultatem konsolidacji jest wzmocnienie ich pozycji przetargowej. Po drugie, jeśli organizacja działa naciskowo wobec swoich klientów, to aby wymusić podpisanie kontraktu musi minimalizować marżę. Często kończy się to podpisywaniem „referencyjnych kontraktów”. Niestety podczas realizacji okazuje się, że nie oszacowali prawidłowo kosztów i zaczyna się konflikt z klientem. W obu przypadkach następuje naruszenie relacji i powstają straty finansowe.

Pracowników tracą, bo zmieniły się wartości, z którymi wchodzi na rynek pracy nowe pokolenie. Pokolenie to marzy o realizowaniu swojej misji. Dla przedsiębiorcy tego pokolenia pierwszorzędnym celem nie jest finansowy zysk, lecz inne wartości, takie jak ekologia, równouprawnienie, rozwój, wolność wyboru czasu pracy i realizowanych kontraktów. Powstaje obecnie coraz więcej organizacji, które realizują swoją misją poprzez ścisłą współpracę opartą na relacjach.

Tuż po wykładzie trafiłem na tekst profesor Moniki Kostery i Marka Golonko

Zapraszam do przeczytania: „Organizacje, które budują relacje

Nikolay Kirov