Skip to main content

Najważniejszy moment dnia…

„W pracy mojego zespołu kluczowa była zawsze godzina 11. Do tego czasu siedzieliśmy jak na szpilkach odliczając minuty pozostałe do otrzymania maila dnia. Nie raz, gdy nadawca opóźniał się z wiadomością, irytowaliśmy się niemiłosiernie!”

Wiadomość dnia zawierała menu dnia z kantyn w naszym biurowcu… codziennie razem wybieraliśmy miejsce gdzie wspólnie będziemy rozkoszować się posiłkiem.

Przyszedł COVID-19. Od razu wprowadziliśmy wspólne lunche online. Nie było to samo doznanie co w biurze lecz lepszy rydz niż nic!

Home office się skończył. „Nie ma to jak wspólny lunch twarzą w twarz”- pomyślałam. Jednak po chwili euforii emocje opadły, kiedy okazało się, że strefa gastro pozostaje zamknięta… Codzienne gotowanie w domu i 8h w biurze? To niemożliwe do pogodzenia! Do tego doszły nowe wymogi sanitarne.

Uratował nas kolega proponując wprowadzenie w biurze rezerwacji kuchni na daną godzinę. Administracja zgodziła się na takie rozwiązanie. Chyba mają podobne zamiłowanie do jedzenia jak my 😊 Każdy z nas gotuje raz w tygodniu dla całego zespołu. Jednocześnie poznajemy nowe smaki i oszczędzamy czas. Nasza podróż kulinarna trwa!”

A Ty czekasz na lunch z niecierpliwością i o nim zapominasz?

Potrzeba jedzenia należy do 1 z 16 motywatorów Reiss Motivation Profile® i opisuje potrzebę delektowania się posiłkami. Tłumaczy jak bardzo ważne jest dla nas spożywanie posiłków i czerpanie z nich rozkoszy.

Osoba o wysokiej potrzebie jedzenia:

 • smakosz
 • uwielbia próbować potrawy i jeść różnorodnie
 • mówi dużo na temat jedzenia
 • je często, nawet pomiędzy posiłkami
 • dopasowuje plan dnia do pór posiłków
 • jedzenie jest dla niej czymś szczególnym

Dla takiej osoby jedzenie w biegu i byle czego to ‘zbrodnia przeciw ludzkości’. Poświęca wiele czasu na decyzje co i gdzie zje. Przykładowo znajomy jadąc na urlop robi szczegółową analizę wszystkich restauracji w okolicy na Trip Advisorze oraz dokładnie analizuje menu na stronach internetowych. Na miejscu wie dokładnie co chce zjeść zanim siądzie przy stoliku. Podczas home office takie osoby mogły ze stresu nagradzać się pysznymi posiłkami. Powrót do biura, innymi słowy schowanie dresów po 3 miesiącach w domu, mogły okazać się dla nich nie miłą niespodzianką w postaci dodatkowych kilogramów. Zapewnienie dobrej atmosfery i smacznego posiłku w biurze jest dla nich bardzo istotne. W obecnych warunkach reżimu sanitarnego nie można zaniedbywać ich potrzeb. „Wilk jest głodny. Wilk jest zły. Wilk ma bardzo ostre kły” Innymi słowy osoby o wysokiej niezaspokojonej potrzebie jedzenia są znacznie bardziej konfliktowe i mniej panują nad sobą.

Osoba  niskiej potrzebie jedzenia:

 • je kiedy to konieczne
 • je to, co zna, co jest pod ręką
 • zapomina jeść
 • mogłaby jeść pigułki zamiast jedzenia
 • szkoda jej czasu na szykowanie i jedzenie posiłków

Dla takiej osoby rolą jedzenia jest dostarczanie wartości odżywczych do organizmu. Stąd też czas przeznaczony na czynności związane z jedzeniem najchętniej ograniczyłyby do minimum. Podczas home office często zapominały o jedzeniu lub sięgały po byle co do lodówki. Tylko po to by uśmierzyć głód. W biurze obowiązkowe, godzinne lunche postrzegają jako marnowanie czasu lub wręcz sposób na wydłużenie godzin pracy. W efekcie w zespole, który lubi ‘nasiadówki’ przy lunchu mogą być postrzegani jako mało towarzyskie.

Dla osób, które mają przeciwne potrzeby związane z motywatorem jedzenie wspólne życie może być trudne. Tutaj warto wspomnieć historię naszych przyjaciół. Ona- wysoka potrzeba jedzenia, on- ekstremalnie niska. Ona uwielbiała wykwintne restauracje, kawiarnie ze słodkościami. On chodził z nią. Zmuszony próbował potraw lecz rzadko pałał entuzjazmem do oferowanych dań. Często komentował jej zamówienia: „Nigdy nie widziałem osoby, która tak dużo je”. Wspólny wyjazd do Azji przelał jednak szalę. Dla niej to była istna orgia smaków i zapachów. On po wypróbowaniu podstawowych potraw, powrócił do zamawiania ryżu z jajkiem- kompozycji, która zakładała optymalną kompozycję wartości odżywczy. Dziewczyna stanęła przed wyborem: wyborne jedzenie czy udany seks. I wybrała to pierwsze!

Jeżeli chcesz poznać swoje motywatory to napisz do nas: kaja@kirov.pl lub iwona@kirov.pl.

Autorzy: Kaja Prystupa-Rządca, Iwona Bobrowska-Budny