Skip to main content

„Od czasu przejścia na pracę zdalną mój zespół stał się mniej zaangażowany. Czy to quiet quitting? Ta praca z poza biura się nie sprawdza.”- poskarżył się mi lider zespołu przed warsztatem.”

„A jak często doceniasz ich pracę” zapytałam patrząc na zestawienie motywatorów całego zespołu.

„Przecież to nie przedszkole! Każdy wie jak wykonuje swoje zadania. Przecież zadania mają w umowie o pracę. Mam ich doceniać za to co robią od zawsze? Nigdy tak nie robiłem!”

 

To częsta pułapka pracy wirtualnej. Zapominamy, iż informację zwrotną przekazujemy nie tylko w formie słów! Uśmiech, skinienie głową czy przyjazne spojrzenie to okazanie aprobaty dla naszego pracownika/współpracownika. Dla osób, które mają wyższą potrzebę uznania są one bardzo istotne a w online’ie ich brakuje!

Stąd w transformacji organizacji na tryb hybrydowy/zdalny warto wprowadzić regularną informację zwrotną czy też inne formy wyrażania „widzę Ciebie i Twoją pracę” w organizacji. Bez tego zaangażowanie w zespole – tak jak u wcześniej wspomnianego klienta- może siadać.

Potrzeba niezależności należy do 1 z 16 motywatorów REISS Motivation Profile® i opisuje potrzebę akceptacji. Wyjaśnia jak istotne jest dla danej osoby docenienie przez otoczenie jej działań oraz na ile jest odporna na krytykę innych.

Osoba o wysokiej potrzebie uznania:

  • jest wrażliwa na krytykę
  • jest perfekcjonistą w tym co robi
  • mało krytykuje innych
  • potrzebuje docenienia

Taka osoba ma potrzebę docenienia dla swoich działań oraz regularnej informacji zwrotnej na temat swojej pracy. Łatwiej dostosuje się do opinii zespołu w danym temacie. Jako menedżer będzie miała łatwość doceniania działań podwładnych jednocześnie trudniej będzie jej wypowiedzieć słowa krytyki.

Osoba o niskiej potrzebie uznania:

  • ma wewnętrzne przekonanie o tym co potrafi
  • uznaje, iż „brak krytyki to prawie pochwała”
  • Komunikuje się w jasny i bezpośredni sposób
  • Nie ma dla niej większego znaczenia, co inni o niej myślą

Taka osoba ma mniejszą potrzebę otrzymywania informacji zwrotnej o swojej pracy, ponieważ ma wewnętrzne przekonanie o jakości wykonywanych przez siebie zadań. Jest odporna na słowa krytyki ze strony innych. Jako menedżer ma łatwość podejmowania i komunikowania trudnych decyzji. Jednocześnie może nie czuć potrzeby przekazywania regularnej informacji zwrotnej swoim pracownikom zakładając, iż mają samoświadomość jakości wykonywanej pracy.

Motywator uznanie może być nie lada wyzwaniem w relacji rodzic- dziecko. Młody człowiek o niskiej potrzebie uznania zazwyczaj jest „odporny” na komentarze rodziców odnośnie porządku w pokoju, nauki czy też swoich wyborów życiowych. Jest świadomy swojej wartości i nie potrzebuje potwierdzenia „z zewnątrz”. Strategie „kija i marchewki” często nie skutkują co budzi w rodzicach frustrację a czasem i niepokój. Często dostaję pytanie „I jak przekonać go do…?” Tutaj odpowiedź zależy od konfiguracji pozostałych motywatorów, zbudowania motywacji wewnętrznej młodego człowieka do działania a niekiedy zrozumienia, że rodzic też człowiek i ma swoją unikatową konfigurację potrzeb.

Jednocześnie warto pamiętać, iż bycie pewnym siebie oraz własnej wartości to zasób, który zaprocentuje w przyszłości.